A Lellei Óvoda 145 gyermeke 6 csoportba elosztva tölti mindennapjait. Ahhoz, hogy minden kis óvodás jól érezze magát, nap mint nap, sok felnőtt összehangolt munkájára van szükség. Óvodánkban csoportonként 2 óvodapedagógus és 1 dajka dolgozik. Ők azok, akiknek a munkája lényegében a gondoskodásról, a gyermeki közösségben végezhető sokszínű tevékenységek biztosításáról szól.

A sikeres munkához ezen kívül segítséget nyújt még két pedagógiai asszisztens, egy óvodatitkár, egy konyhai dolgozó és egy fűtő, udvaros-karbantartó, valamint a Pedagógiai Szakszolgálat dolgozói.

Óvodánkban a nevelőmunkánk középpontjában a gyermek áll, kulcsszereplője az óvodapedagógus, akinek jelenléte a nevelés egész időtartamában feltétele az óvodai nevelésnek.

Az óvodáskorú gyermek nevelésének elsődleges színtere a család, ezért intézményünkben a teljes személyiséget fejlesztő, sokoldalú, tervszerű pedagógiai munka a családokkal együttműködve, a gyermekek életkorához, egyéni szükségleteihez, adottságaihoz, képességeihez igazított bánásmód alkalmazásával valósul meg. Szándékunk az, hogy derűs légkörben, az otthonosság biztosításával, érzelem- és élmény gazdag, biztonságot nyújtó környezetben éljék a gyermekek óvodai életüket. Befogadó intézményként minden gyermek számára biztosítjuk az egyenlő hozzáférést, a gyermeki személyiség teljes körű tudatos kibontakoztatását, a hátrányok kiegyenlítését, az életkori és egyéni sajátosságok valamint az eltérő fejlődési ütem figyelembevételével az alapító okiratunknak megfelelően. Hisszük, hogy csak ilyen körülmények mellett válhat a játék - amely az óvodás életszakaszban központi jelentőségű – a kisgyermekek számára örömtelivé, önálló kezdeményezéssé, ismeretszerzésének, fejlődésének alapjává és eszközévé. Fontosnak tartjuk, hogy minden kisgyermek egyformán magas színvonalú és szeretetteljes nevelésben részesüljön, és meglévő hátrányai csökkenjenek. Nem adunk helyet semmiféle előítélet kibontakozásának.

A játék és a játszó kisgyermek tiszteletben tartása közben sokféle tevékenységi lehetőség biztosításával segítjük a kicsiket az élmények, a tapasztalatok megszerzésében, az emberi együttműködés formáinak tanulásában, önmaguk és a világ megismerésében. Arra neveljük őket, hogy szeressék és védjék a természet minden teremtményét. Értsék és tolerálják a másságot. Meggyőződésünk, hogy az óvodás korú gyermekeket meg kell óvni minden túlzó igénybevételtől, ami személyiségfejlődésüket károsan befolyásolja. Külső - belső környezetüket úgy alakítjuk, hogy családias értékeket, érzelmeket sugárzó legyen. Nevelői és emberi magatartásunkkal olyan partneri viszonyt alakítunk ki, melyben a bizalom, a tisztelet, a nyílt, őszinte érdeklődés és érintkezés, az elfogadás és a kölcsönös törődés a jellemző.

Óvodai programunkkal olyan tevékenységi rendszer kiépülését biztosítunk, amelyben az élmények személyiségfejlesztő hatásának fontos szerep jut. Pedagógiai tevékenységrendszerünkben alapvető feladatunknak tekintjük olyan szokásrendszerek, viselkedési formák megalapozását, tárgyi környezet feltételeinek megteremtését, melyek segítik a környezettudatos életvitel kialakítását.

Nevelési felfogásunk ábrázolása

Nevelési felfogásunkat és gondolkodásunkat szimbolizálja a rajzos megjelenítés, melynek lényege:

VÍZ: A személyiség egészének táplálója, biztos útja maga a család

HAJÓTÖRZS: A gyermek egész életét, tevékenységét átöleli a játék

ÁRBÓCOK: A fejlesztés tartalmi keretei; az egészséges életmód, az érzelmi nevelés és értelmi képességek, mint tartópilléreken bontakoznak ki a testi-lelki-értelmi képességek.

VITORLÁK: Előbbi képességek birtokában motiválhatók a különböző tevékenységi formák, melyeket komplexen „kormányoz” a környezet tevékeny megismerése, mint óvodánk kiemelt feladata.

KORMÁNYKERÉK: S ha mindez együttesen működik, akkor jól haladunk célunk felé, jól érzik magukat a gyermekek és a számukra biztonságot adó felnőttek egyaránt.

A gyermekekkel való foglalkozás szépsége, a gyermekek ragaszkodása, szeretete az, mely minden nap pozitív érzelmeket ad, amiért ezt a munkát az óvoda dolgozói szívvel és szeretettel végzik.

Kismráv Istvánné Barbara

óvodavezető