Az ünnepek, hagyományok a tartalmas közösségi élet feltétele. Az óvodai élet ünnepei kapcsolódnak a természet körforgásához, eseményeihez, közvetve és közvetlenül a környezeti neveléshez. Az ünnepi alkalmakat megelőző készülődés, együttjátszás, együtt munkálkodás, tervezgetés örömtelivé, izgalmassá teszi a várakozás időszakát. Kellemes emlékképek felidézése nyomán a gyermek különösen aktív. Az ünnepi alkalmak, a hagyományok lehetnek egyénre szólóak, csoportosak vagy az egész óvodára szervezettek.

Egyéni hagyomány a születésnapok megünneplése. Ezen a napon az ünnepeltet különös gondoskodás és figyelem veszi körül, a társai és a felnőttek részéről egyaránt. Ajándékkal kedveskedünk, énekkel köszöntjük, kedvenc meséjét hallgathatja.

Őszi színes világunk eseményei, ünnepei

− Az új óvodások és szüleik fogadása.

Óvodánk bemutatása.

− Mesemondó délelőtt a magyar népmese napján.

− Termések, termények begyűjtése.

− Kirándulások a KMN - ben megfogalmazottak alapján.

− Állatok világnapjának ünneplése egy hetes programmal.

− Töklámpás hét.

− Idősek napja alkalmából, városunk szép korúinak köszöntése.

− Az adventi ünnepkör kezdete.

A tél szépségei, eseményei, ünnepei

− Mikulás napja:

Rajzokkal, dalokkal várjuk a Mikulást, aki minden kisgyermeket megajándékoz, Művelődési házban bábelőadás megtekintése. Készülődés karácsonyra /ünnepi hangulat megteremtése, dekoráció, üdvözlőkártyák készítése, mézes-sütés, díszek készítése/.

Karácsony, Hó, Fa, Éjszaka, Tél, Piros, Fehér, Fenyőfa

− Karácsony:

A gyermekhez érzelmileg legközelebb álló ünnep. Meghitt, csendes, titkos, örömteli, várakozó. Az egymásra odafigyelés fontosságának, az ajándékozás, vendégség örömének átélése egyéni és csoportos formában

egyaránt. Különös hangsúlyt kap az intimitás, a készülődés, a várakozás, a meglepetés. Városunk szép korúinak megörvendeztetése karácsonyi műsorral.

− Téli örömök (hóesés, olvadás, játék a jégen, szánkózás, hógolyózás, időjárást jósló jeles napok).

Disguise, Maszk, Karnevál, Jelmez, Szemek, Színes

− Farsang, télbúcsúztató ünnep, vidám, mókás, nevetős. Az egyszerű jelmezek a szülők segítségével az óvodában is készülhetnek. A gyermekek is részt vehetnek a termek díszítésében. A jelmezbe öltözés a gyermek számára nem kötelező

− Egészséghetek szervezése.

A tavaszi megújuló természet örömei, eseményei, ünnepei

Hawaii, Hibiszkusz, Növényvilág, Virágos, Virágok

− Március 15. Nemzeti ünnep (gyermekek számára átélhető, egyszerű hagyományaival, huszárjáték, kokárdák, csákók, zászlók készítése).

− Víz világnapjának, a Föld napjának megünneplése heti vagy napi programok a KMN alapján.

− Versmondó délelőtt a Költészet napja alkalmából.

− Húsvét (díszek készítése, teremdíszítés, nyuszi fészek készítése, tojásfestés, ajándékkészítés, locsolkodás), mesemondó délelőtt.

− Anyák napja.

Édesanyját, nagymamáját köszönti a gyermek alkalmi versekkel, dalokkal, virággal, saját készítésű ajándékkal.

− Madarak-fák napja (egy napos program a KMN alapján).

− Gyermeknap (a szülő és a gyermek közös programja az óvodai csoportok által szervezett kiránduláson).

− Évzáró (Az iskolába készülő gyermekek búcsúztatása, az utolsó közös óvodai együttlét. Az év során megismert és kedvelt játékok, versek, mesék, dalok felelevenítése).

− Iskolalátogatás az iskolába készülő gyermekekkel.

− Környezetvédelmi nap. Közös egy napos program a KMN alapján.

Színes kerti fotó virágokkal és állatokkal